معرفي انواع خودروی بسترن

معرفي انواع خودروی بسترن  

 

معرفي انواع خودروی بسترن  :یکی از محصولات پرطرفدار شرکت بهمن خودرو بسترن B50F بوده که نسل دوم این خودرو چند سالی است توسط این شرکت عرضه می گردد. نسل اول بسترن B50 پس از ورود به بازار ایران FH شکست کامل روبرو شد که شاید به دلیل طراحی ضعیف ظاهری و داخلی بود.با هوشمند خودرو همراه باشید.

اما شرکت چینی FAW تولید کننده این خودرو ، نسل دوم و بروزرسانی شده بسترن را با تغییر اساسی و کاملا بروز شده به اضافه کردن پسوند F بازار عرضه کرد. بسترن B50F در این ایران با موفقیت کامل روبرو شد و توانست نظر بسیار از جوانان و خانواده های کم جمعیت را به خود جلب کند.حالا پس از گذشت چند سال کمپانی FAW چین نسل سوم این خودرو را با طراحی جسورانه و کاملا بروز در ماه می 2016 در نمایشگاه پکن رونمایی کرد. در زمان رونمایی ، دو خودرو به نمایش گذاشته شد، یکی مدل پایه و معمولی و دیگر مدل RS و اسپرت بود.رونمایی از این خوردو و احتمال حضور آن در ایران توسط بهمن خودرو بهانه ایی شد در این مقاله به بررسی کامل بسترن B50 جدید و B30 بپردازیم .

1-معرفي بسترن B50 جديد مدل 2017 ،محصول آينده بهمن خودروPreviousNext

طراحی ظاهری بسترن B50 مدل 2017

معرفي انواع خودروی بسترنمعرفي انواع خودروی بسترن

 

بسترن B50 جدید را نباید یک فیس لیفت بدانیم بلکه این خودرو نسل جدید از بسترن محسوب می گردد که تغییرات عمده ای را تجربه کرده است.چراغهای جلو خودرو دارای یک قاب با زاویه های تند و تیز که چهره هجومی به این خودوی چینی داده است .در بین دو چراغ جلو یک جلو پنجره کرکره ای وجود دارد که در لبه هر کرکره یک نوار نازک کرمی رنگ نصب شده و در وسط این جلو پنجره لوگوی بزرگ بسترن به چشم می خورد. از نکات جالب توجه در نمای جلوی خودرو نوار کرمی است که از چراغ یک سمت شروع و پس از عبور از زیر جلو پنجره در گوشه چراغ جلوی دیگر ختم می شود که باعث یکپارچه شدن قسمتهای فوق شده است.

از نکات ضعف نسل قبلی بسترن چراغهای عقب خودرو ود که چندان با نمای جلو و دیگر اجزای خودرو هماهنگی نداشت اما طراحان این شرکت در تغییر این چراغ های در نسل جدید بسیار ماهرانه عمل کرده اند . چراغهای عقب کشیده و با ترکیب بسیار مناسب و هارمونی با دیگر اجزای بدنه خودرو از شاهکار های بسترن در طراحی این خودرو می باشد.همچنین سپر بزرگ و همرنگ بدنه به همراه چراغهای شبرنگ عقب که بوسیله یک خط به همدیگر متصل شده اند بر زیبایی عقب خودرو افزوده است.

در نمای جانبی خط کمربند شانه های خودور از عقب بصورت متورم شروع شده که در وسط خودرو با بدنه خودرو یکی شده و سپس دوباره متورم و تا چراغهای جلو امتداد پیدا کرده وباعث عضلانی شدن نمای جانبی خودرو شده است.از نقاط ضعف بسترن B50 جدید استفاده از رینگ و لاستیک 16 اینچ بوده که ظاهرا چینی سالهاست اصرار بر استفاده از آن دارند.

بسترن B50 RS

ظاهر خودرو در مدل RS دارای تفاوت هایی با مدل پایه بوده تا بتواند نمایی اسپرت را در ذهن بیننده القا کند.از جمله این تفاوت ها می توان به جلو پنجره مشبک مشکی رنگ بجای جلو پنجره ای کرکره ای مدل پایه ،چراغهای دودی در جلو و عقب خودرو،باله عقب نصب شده روی صندوق عقب ، سقف سیاه رنگ خودرو و نوار قرمز رنگ بالای جلو پنجره اشاره کرد.

بسترن B50

طراحی داخلی بسرتن B50
وقتی داخل کابین بسترن بی 50 مدل 2017 می شویم ، به کل مشخصات کابین های قبلی خودروهای چینی را فراموش خواهید کرد و به عبارت دیگر تفاوتی بین این محصول و محصولات کره ای و ژاپنی نخواهید یافت.جلو داشبورد زیبا و دو رنگ خودرو که ادوات فیزیکی بصورت ماهرانه در آن جانمایی شده، اولین موردی است که باعث حیرت شما می شود.نوار نقراه ای رنگی که در داشبورد و درهای کار شده است زیبایی دو چندانی به کابین خودرو داده است. بسترن سعی کرده قسمت صفحه نمایش لمسی و صفحه کلیومتر شمار را همانند بی ام و سری هفت توسط دو منحنی ،متصل به یکدیگر نمایش دهد.از نکات بارز دیگر کابین بسترن B50 جدید می توان به طراحی زیبای اهرم دنده و فرمان اشاره کرد.

همانطور که در نمای ظاهری مدل RS تفاوت هایی با مدل پایه وجود داشت در داخل خودرو هم تغییراتی به چشم می خورد. نوار نقره ای رنگ در مدل بسترن B50 RS جای خودرو را به نوار طرح چوب داده است. همچنین دوخت صندلیهای چرمی به رنگ قرمز مشخص شده است.از دیگر موارد، تغییر پدال های گاز و ترمز است که بصورت اسپرت و فلزی می باشد.

همانطور که در نمای ظاهری مدل RS تفاوت هایی با مدل پایه وجود داشت در داخل خودرو هم تغییراتی به چشم می خورد. نوار نقره ای رنگ در مدل بسترن B50 RS جای خودرو را به نوار طرح چوب داده است. همچنین دوخت صندلیهای چرمی به رنگ قرمز مشخص شده است.از دیگر موارد، تغییر پدال های گاز و ترمز است که بصورت اسپرت و فلزی می باشد.

مشخصان موتور بسترن B50 جدید 2017
فاو برای بسترن B50 دو مدل موتور در نظر گرفته است . پیشرانه اولی یک موتور 1.6 لیتری تنفس طبیعی با قدرت خروجی 109 اسب بخار و گشتاور 155 نیوتن بر متر بوده که در نمونه نسل فعلی بسترن که در ایران توسط بهمن خودرو عرضه می گردد ، از همین پیشرانه استفاده شده است و اما گزینه دوم یک موتور 1.4 لیتری مجهز به توربو شارژر بوده که قدرتی معادل 136 اسب بخار و گشتاوری برابر با 220 نیوتن بر متر تولید می کند.بنا بر اخبار منتشر شده غیر رسمی موتور 1.4 لیتری محصول مشترک فاو و فولکس واگن بوده که دارای راندمان بالا و مصرف سوخت بهینه ای می باشد.همین منابع غیر رسمی موتور فوق را موتور استفاده شده در فولکس Broa می دانند.

قدرت این موتورها توسط دو گیربکس 5 سرعته دستی و یا 6 سرعته اتوماتیک به چرخهای جلو منتقل می گردد.در مدل بسترن B50 RS فقط موتور 1.4 لیتری توربو دار ارائه می گردد.

امکانات رفاهی و ایمنی بسترن B50 جدید
در خصوص امکانات رفاهی و ایمنی این خودرو هنوز اطلاعاتی خاصی منتشر نشده است اما با توجه به عکس خودرو و اخبار منتشر شده غیر رسمی این خودرو به امکاناتی نظیر سیستم ورود بدون کلید ،دکمه روشن و خاموش خودرو ،سیستم دو گانه تهویه مطبوع ، کیسه هوا برای سرنشنیان عقب و جلو و سیستم ورود بدون کلید اشاره کرد.

قیمت بسترن B50 جدید
بسترن B50 مدل 2017 در چین بین رنج قیمتی 90 تا 120 هزار یوان عرضه می گردد. در صورت برگردان قیمت این خودرو به ریال متوجه خواهیم شده که بسترن در خارج از ایران قیمتی برابر با 50تا 60میلیون تومان را دارد. اما می توان حدس زد که در صورت ورود این خودرو به ایران در رنج قمیتی 90 تا 110 میلیون تومان قرار خواهد گرفت.

2.بررسی و مشخصات فنی خودروی بسترن B30

بسترن B30 در این بخش تقریبا نمره خوبی را کسب می کند، اما هرگز در بخش ایمنی از برخی رقبایش برتری محسوسی را ندارد، بسترن B30 موفق به کسب ۵ ستاره ایمنی از موسسه چینی NCAP شده است
به گزارش سایت خبری ساعد نیوز،B30 را باید جدی ترین و مهم ترین محصول FAW در ایران بدانیم چراکه برخلاف B50F، گروه بهمن با شرایط بهتری دست به عرضه آن در کشورمان زد. B30 محصول 2015 کشور چین است و از اوایل 1396 به خیابان های کشورمان رسید. برخی ها از روی نامش تصور می کنند که این خودرو ابعاد کوچک تری نسبت به B50F دارد درحالیکه اندکی بزرگ تر است و حتی فاصله محوری اش تنها چندین سانتی متر از B50F کمتر است. جالب تر اینکه حجم صندوقش حدود 30 لیتر بزرگ تر از B50F شده. بسترن B30 با پلتفرم ارتقایافته ای از فولکس واگن ساخته شده و حتی پیشرانه آن نیز تا مدت زمان زیادی تحت لیسانس آلمانی ها بود، ولی بعدها، فاو حق امتیازش را خریداری کرد.

معرفي انواع خودروی بسترن

معرفي انواع خودروی بسترن

معایب بسترن B30
۱-گیربکس اتوماتیک بسترن b30:
از دیگر معایب بسترن b30 می توان به گیربکس اتومات آن اشاره کرد، در زمان استفاده شهری شما این عیب را احساس نخواهید کرد اما در استفاده غیر شهری این عیب شما را آزار خواهد داد، به طور مثال در وضعیت S گیربکس برای حفظ دنده سنگین تمایلی را نشان نمی دهد که بلافاصله پس از برداشتن پا از روی پدال گاز شاهد سبک شدن دنده خواهید بود، بی شک در استفاده غیر شهری به خصوص در مسیرهای سرپایینی جاده چالوس شما در این بخش دچار چالش خواهید شد.

۲-صدای موتور:
هرچند در زیر کاپوت بسترن B30 نمد جا قرار گرفته است، اما با این وجود در زمان تست بسترن B30 شاهد سروصدای به نسبت زیادی از این سدان اهل چینی بودیم، پس در هنگام خرید به این نکته دقت کنید، نگارنده این بخش را یکی دیگر از معایب بسترن B30 می داند.

۳-طراحی عقب:
خیلی از کمپانی های چینی به هیچ وجه دقت زیادی را در طراحی بخش عقب خودروهایشان به خرج نمی دهند، بسترن B30 هم از این قاعده مستثنا نبوده و به اعتقاد بنده طراحان این خودرو اصلا عملکرد خوبی را در بخش عقب نداشته اند، امری که در بخش جلو برعکس می باشد و ما شاهد طراحی مناسبی در بخش جلو هستیم، پس طراحی عقب بسترن B30 یکی دیگر از معایب این سدان به شمار می آید.

۴-سواری خشک:
در بخش تعلیق عقب شاهد ساختار ساده هستیم، ساختار تقریبا ساده میله پیچشی که همین امر باعث شده که در دست اندازها نتواند به خوبی ضربات و تکان های ناشی از آن را جذب کند، لذا شاهد ورود صدا و تکان هایی به بخش عقب هستیم، همین امر باعث می شود که سرنشینان عقب سواری خشکی را احساس کنند، امری که در بخش جلو شاهد آن نیستیم.

معرفي انواع خودروی بسترن

طراحی بدنه بسترن B30
محاسن بسترن B30
۱-ایمنی بسترن B30:
بسترن B30 در این بخش تقریبا نمره خوبی را کسب می کند، اما هرگز در بخش ایمنی از برخی رقبایش برتری محسوسی را ندارد، بسترن B30 موفق به کسب ۵ ستاره ایمنی از موسسه چینی NCAP شده است، این سدان در بدنه اش از فولاد مستحکم بهره می برد، که این امر در کنار ساختار ۳H منجر به این می شود که در هنگام برخورد ضربه انرژی جذب شده و در پی آن بخش های دیگر خودرو خسارت و آسیب نبیند، لازم به ذکر است که با توجه به تیپ این سدان شاهد تفاوت در تعداد کیسه هوا هستیم (۲ عدد، ۴ عدد، ۶ عدد) در ادامه نگاهی به امکانات ایمنی بسترن B30 می اندازیم:

سیستم های ترمز ABS +EBD،BA
سیستم کنترل پایداری (ESP)
جلو و عقب ترمز دیسکی است.
سیستم کنترل کشش (TCS)
طراحی بدنه بسترن B30
۲-امکانات رفاهی:
معمولا چینی ها در این بخش خوب عمل می کنند، بسترن B30 هم در این بخش عملکرد خوبی را دارد، در ادامه نگاهی به برخی از مهمترین امکانات رفاهی این محصول بهمن خودرو خواهیم انداخت:

سانروف برقی
کروز کنترل
فرمان تلسکوپی
نمایشگر لمسی
دوربین و سنسور پارک
رینگ های اسپرت ۱۶ اینچ آلومینیوم
قابلیت اتصال تلفن همراه به پخش کننده ی چند رسانه ای از طریق USB، AUX و بلوتوث
دارای چراغ های رشنایی روز
آینه بغل های راهنمادار
ناوبری ماهواره ای به زبان فارسی همراه با توانایی مسیریابی در ترافیک
چراغ عقب های LED
سیستم خاموش و روشن شدن خودکار چراغ های اصلی

طراحی داخلی بسترن B30
۳-فضای مناسب:
بسترن B30 چه در داخل کابین و چه در بخش صندوق عقب دارای فضای مناسبی می باشد، به خصوص که شما با خم کردن صندلی عقب قادر به بالا بردن فضای صندوق عقب در زمان دلخواه هم هستید، حجم صندوق عقب بسترن B30 تقریبا ۵۰۰ لیتر می باشد.

بررسی و مشخصات خودروی چانگان CS35
مشخصات فنی بسترن B30:
در ایران هم به مانند چین بسترن B30 فقط با یک پیشرانه ارائه می گردد، لذا در زیر کاپوت این سدان اهل چین یک پیشرانه ۱.۶ لیتری تنفس طبیعی جا خوش کرده که دارای ۱۰۷ اسب بخار قدرت است، در ضمن گشتاور این خودرو هم ۱۵۵ نیوتن متر است، این پیشرانه را با کد CA4GB می شناسند و به طور کامل ساخت گروه صنعتی فاو است، در چین امکان خرید بسترن B30 دستی وجود دارد اما در ایران این امکان فراهم نیست، لذا شما تنها قادر به خرید نسخه اتوماتیک آن هستید، شتاب صفر تا صد بسترن B30 در حدود ۱۴.۲ ثانیه است و میانگین مصرف سوختش هم ۷ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر است، بسترن B30 ماکزیمم سرعت ۱۷۰ کیلومتر در ساعت را هم داراست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *